Aktualności

LEX EMPIRICUS. Ogólnopolski konkurs wiedzy prawniczej

Studenci i absolwenci studiów prawniczych kolejny raz mają możliwość stanąć w szranki konkursowe i wygrać płatny staż w katowickiej kancelarii prawnej. Rusza właśnie VI edycja prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Lex Empiricus. Eliminacje rozpoczynają się 16 października 2017 r.

Data: 11.12.2017 (finał), 16.10-15.11.2017 (eliminacje)
Miejsce: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (finał), www.kancelaria-szip.pl/konkurs (eliminacje)

Konkurs, organizowany przez Kancelarię Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy, tradycyjnie adresowany jest do studentów prawa III, IV i V roku oraz absolwentów z rocznika 2016/17. Uczestnicy mają możliwość nie tylko sprawdzić swoją wiedzę z zakresu prawa karnego, cywilnego i gospodarczego, ale przede wszystkim – nabyć cenne w zawodzie prawnika umiejętności miękkie.

Zwracamy uwagę nie tylko na to, jak dobrze studenci znają przysłowiowe „paragrafy”, ale także czy potrafią je zastosować do rozwiązania kazusów, których kanwą była nasza codzienna praktyka. W etapie finałowym liczy się także empatia, umiejętność porozumienia się z klientem i zbudowania atmosfery zaufania – mówi adwokat Aleksandra Góra z kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy, opiekunka merytoryczna i jedna z jurorów konkursu. Również zwycięzca ubiegłorocznej edycji, Tomasz Mizioch przyznaje: specyfika zadań konkursowych pozwala na ocenę, czy w przyszłości uczestnicy będą w stanie umiejętnie wykonywać zawód adwokata lub radcy prawnego.

Kazusy zostaną opublikowane na stronie konkursowej 16 października 2017 r. Rozwiązania zadań pisemnych z zakresu prawa cywilnego, karnego i gospodarczego należy nadsyłać na adres e-mail organizatora najpóźniej do 15 listopada. Do finału, który odbędzie się 11 grudnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zakwalifikowanych zostanie maksymalnie dziesięciu najlepszych uczestników.

Finaliści zmierzą się z symulacją pracy prawnika. Wcielą się w role adwokatów bądź radców prawnych i będą udzielać porad osobom fizycznym i przedsiębiorcom. Staną także przed składem sędziowskim, złożonym z członków Jury i wygłoszą mowę końcową w symulowanym procesie karnym. W skład Jury wchodzą przedstawiciele organizatora i patronów honorowych konkursu.

Lex Empiricus odbywa się pod patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŚ, Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach oraz Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. Partnerem studenckim konkursu jest ELSA Katowice.

Dla zwycięzców przewidziano wartościowe nagrody. Oprócz nagród finansowych trzem najlepszym uczestnikom kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy zaproponuje płatny staż. W ocenie Tomasza Miziocha nagroda ta była o tyle cenna, że podczas stażu w dużej mierze mogłem w praktyce zajmować się sprawami, które leżą w kręgu moich zainteresowań naukowych. Ciekawym doświadczeniem była praca przy dużym wydarzeniu CSR-owym. Potraktowałem ją jako przyczynek do menedżerskiego podejścia w zarządzaniu kancelarią. Ponieważ finał konkursu odbywa się na Śląsku, organizatorzy postanowili zaprosić do współpracy partnerów współtworzących oblicze śląskiej kultury, którzy ufundowali nagrody rzeczowe. Finaliści będą mogli obejrzeć sztukę graną na deskach Teatru Śląskiego, przeczytać książkę wydaną przez Silesia Progress czy posłuchać muzyki sygnowanej marką Tauron Nowa Muzyka.

Szczegółowe informacje na temat konkursu, warunków zgłoszeń i jego regulaminu można znaleźć na stronie internetowej www.kancelaria-szip.pl/konkurs oraz na stronie wydarzenia w portalu Facebook (Lex Empiricus).