Dla Autorów

Drogi Autorze!
Do publikacji są przyjmowane artykuły w formacie DOC lub RTF (o objętości do 10 stron maszynopisu – ok. 12 tys. znaków ze spacjami i przypisami) wraz z danymi osobowymi autora (imię i nazwisko, tytuł naukowy, afiliacja, adres i telefon kontaktowy, adres e-mail) należy je przesyłać drogą poczty elektronicznej na adres redakcji.

Instrukcje dotyczące struktury artykułu
Każdy artykuł nadesłany do Redakcji powinien składać się z lidu, tj. 2-3 zdań wprowadzających oraz być podzielony śródtytułami.

Rekomendacje
Do materiałów przesłanych przez studentów prawa, absolwentów prawa, doktorantów, asystentów i aplikantów niezbędne jest dołączenie rekomendacji opiekuna naukowego, posiadającego tytuł naukowy dr., dr. hab. lub prof.

Wskazówki redakcyjne dla autorów
Oczywiście najważniejsza jest atrakcyjność merytoryczna Twojego artykułu. Nie wolno jednak zapominać, że aby tekst został odpowiednio odebrany, należy właściwie go napisać, a więc z dbałością o poprawność gramatyczną, stylistyczną. Są też pewne zasady porządkujące tekst, czyniące go przejrzystym. Poniżej przedstawię kilka tych, które obowiązują w „Edukacji Prawniczej” oraz Wydawnictwie C.H.Beck.
1. Imiona i nazwiska – także w przypisach – piszemy kursywą. Zasada ta odnosi się również do inicjałów.
2. Kursywą piszemy także wszystkie zwroty obcojęzyczne, a więc i łacińskie, których w tekstach prawniczych nie brakuje.
3. Przyjęte są odpowiednie skróty. I tak np.: kodeks karny to KK, kodeks cywilny to KC, kodeks pracy to KP, ordynacja podatkowa to OrdPU w razie wątpliwości należy się skonsultować z Redakcją EP.
4. Daty piszemy w następujący sposób: 4.4.2013 r., a zatem bez zer. Również godziny doskonale się bez nich obywają – np. od 7 do 18.
5. Warto też pamiętać, że przy przytaczaniu czyichś słów należy postawić dwukropek, a słowa te wziąć w cudzysłów.
6. Uwaga na cudzysłów! Używamy w języku polskim cudzysłowu apostrofowego: „…”, jedynie jako cudzysłów drugiego stopnia – tzn. cudzysłów w cudzysłowie – niemieckiego:>>…<<.
7. Pamiętać też trzeba, że autor tekstu używa nawiasu okrągłego (…), zaś nawias kwadratowy […] zarezerwowany jest dla komentatora tekstu.
8. Niedopuszczalne są sytuacje zamykania bezpośrednio po sobie nawiasów: )), czy rozpoczynaniu po zamknięciu nawiasu nowego: )(.
9. Kropka znajduje się zawsze po nawiasie – kończy wypowiedź.
10. Przypis w tekście jest zawsze przed kropką.
11. Przytaczanie podstawy prawnej: por. ustawa z 3.3.1999 r. (Dz.U. Nr 3 poz. 45).
12. Artykuł powinien zawierać informacje o obowiązującym w tym zakresie prawie Unii Europejskiej.
13. W tekście w miarę możliwości powinny znajdować się tabelki oraz wykresy, co znacznie ułatwia pracę i uczenie.

Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i opracowania edytorskiego nadesłanych tekstów. Autor, przekazując utwór do publikacji, przenosi na EP prawa autorskie do publikacji utworu w czasopiśmie oraz jego rozpowszechniania na innych polach eksploatacji jak: internet, publikacje Wydawnictwa C.H.Beck, chyba że inaczej uzgodniono w odrębnej umowie.

Uwaga
Teksty nie spełniające powyższych zasad nie będą przez Redakcję przyjmowane.