Aktualności

Debata „Sherlock Holmes na tropie, czyli dlaczego kochamy kryminały”

Jeśli podskakujesz na kanapie z ekscytacji, zaczytując się w powieściach kryminalnych, albo
z wypiekami na twarzy czekasz na kolejny odcinek ulubionego serialu z dreszczykiem, zapraszamy na debatę Uniwersytetu Otwartego UW pt. „Sherlock Holmes na tropie, czyli dlaczego kochamy kryminały”, która odbędzie się 12 stycznia 2017 r. o godz. 18:00 w Auli Starej Biblioteki UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).

Podczas spotkania zapytamy o źródła fascynacji kryminałami – dowiemy się, co sprawia, że trudne i ciężkie zagadnienia, takie jak zbrodnia, świat przestępczy, praca policji, przyciągają rzesze czytelników. Kolejną kwestią będzie sposób kreacji rzeczywistości w literaturze kryminalnej i sensacyjnej – kim są najpoczytniejsi pisarze, skąd czerpią pomysły, czy potrafią wiernie odwzorować rzeczywistość. Zastanowimy się, jakie skutki społeczne towarzyszą popularności kryminałów – czy są one jedynie odskocznią od codziennej rutyny, czy może mogą stać się bodźcem inspirującym do działań niezgodnych z prawem.

Podczas debaty głos zabierze grono prelegentów na co dzień blisko związanych z tematem zbrodni, zarówno prawdziwej, jak i literacko-filmowej:

  • Monika Całkiewicz – kryminolog, profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Karnego Akademii Leona Koźmińskiego.
  • Mariusz Czubaj – literaturoznawca, autor powieści kryminalnych, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 za powieść 21:37 (pierwsza z serii z Rudolfem Heinzem), autor cyklu kryminalnego, którego bohaterem jest Marcin Hłasko, specjalista ds. poszukiwań zaginionych.
  • Adam Frankowski – Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
  • Barbara Piwnik – sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny w latach 2001–2002.
  • Piotr Pytlakowski – dziennikarz, od 1997 roku związany z tygodnikiem „Polityka“, laureat nagrody Grand Press w kategorii „dziennikarstwo śledcze“ w 1999 roku.
  • Adam Rapacki – generał Policji, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w latach 2011–2012.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Panią Ewą Łukasik z sekcji promocji Uniwersytetu Otwartego UW, tel. 22 55 20 679, e-mail: ewa.lukasik@uo.uw.edu.pl.