Aktualności

LEX EMPIRICUS. Ogólnopolski konkurs wiedzy prawniczej

le_logo_longLEX EMPIRICUS. Ogólnopolski konkurs wiedzy prawniczej

Data: 25.11.2016 (finał), 7-31.10.2016 (eliminacje)
Miejsce: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (finał), www.kancelaria-szip.pl/konkurs (eliminacje)

Studenci i absolwenci studiów prawniczych po raz kolejny stają przed szansą zdobycia praktycznych umiejętności, pozwalających im na właściwe zaplanowanie swojej kariery. Wystarczy, że zgłoszą się do prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu LEX EMPIRICUS, do którego eliminacje rozpoczynają się 7 października 2016 roku. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.

To już piąta edycja adresowanego do studentów prawa IV i V roku oraz absolwentów z rocznika 2015/16 konkursu wiedzy prawniczej LEX EMPIRICUS. Organizatorzy – Studenckie Koło Naukowe Prawa Gospodarczego i Handlowego Uniwersytetu Śląskiego oraz katowicka Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy – zapraszają wszystkich, którzy poważnie myślą o swojej przyszłości i chcą skonfrontować wiedzę zdobytą na studiach z realiami prawniczego rynku.

Jak podkreśla adwokat Aleksandra Góra, opiekunka merytoryczna i jedna z jurorów konkursu, „każde postawione przed uczestnikami zadanie oparte jest – mniej lub bardziej wiernie – na prowadzonych przez naszą kancelarię sprawach. Dzięki temu każdy uczestnik będzie mógł przez chwilę „wejść w skórę” profesjonalnego pełnomocnika czy obrońcy. Dodatkowo konkurs LEX EMPIRICUS daje szansę sprawdzenia, na ile wiedzę zdobytą w trakcie studiów jesteśmy w stanie wykorzystać w praktyce”.

W eliminacjach uczestnicy będą rozwiązywać zadania pisemne – kazusy z zakresu prawa cywilnego, karnego i gospodarczego. Treść zadań zostanie ogłoszona na stronie internetowej konkursu 7 października. Na prawidłowe rozwiązania, przesyłane drogą e-mailową, organizatorzy czekać będą do 31 października. Do finału, który odbędzie się 25 listopada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zakwalifikowanych zostanie maksymalnie dziesięciu najlepszych uczestników.

Finaliści zmierzą się z symulacją pracy prawnika – będą udzielać porad osobom fizycznym i przedsiębiorcom oraz wygłaszać mowę końcową przed składem sędziowskim. Jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizatorów i patronów konkursu, oceniać będzie zarówno wiedzę uczestników, sposób zastosowania jej w praktyce oraz umiejętności miękkie z obszaru nawiązywania relacji z klientem. Nowością tej edycji jest udział wolontariuszy z klasy prawniczo-medialnej II Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie. Uczniowie będą odgrywać role klientów podczas symulacji udzielania porady prawnej.

Kto ma największe szanse na wygraną? „W życiu codziennym nic nie jest oczywiste, każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia i nierzadko kreatywności. I tego właśnie szukamy!” – mówi adw. Aleksandra Góra. Finaliści otrzymają nagrody książkowe, pieniężne oraz możliwość odbycia płatnych praktyk w kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Autorzy programu praktyk położyli nacisk na wyćwiczenie praktycznych umiejętności i logicznego myślenia.

Szczegółowe informacje na temat konkursu, warunków zgłoszeń, jego regulaminu oraz nagród można znaleźć na stronie internetowej www.kancelaria-szip.pl/konkurs.