Obalamy mity o studiowaniu prawa
Dla wielu młodych ludzi wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jeżeli jesteś jednym z tych, którzy zastanawiają się nad studiowaniem prawa lub rozpoczynają studia na tym kierunku, prawdopodobnie masz mnóstwo pytań i obaw. Czy studia prawnicze są trudne? Czy naprawdę musisz poświęcić cały swój czas na naukę? Być może rzeczywistość jest zupełnie inna?
Autorka: Weronika Widomska, studentka V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Wokół studiów prawniczych narosło tak wiele mitów, że często wpływają one na postrzeganie zarówno samego kierunku, jak i osób, które go studiują. Przyjrzymy się kilku popularnym mitom i przedstawimy fakty, które pomogą lepiej zrozumieć, czego naprawdę można oczekiwać.
MIT: Całe studia polegają wyłącznie na „wkuwaniu” ustaw
Studia prawnicze często kojarzą się z nauką licznych ustaw na pamięć. Wyobraź sobie – siedzisz w ciemnym pokoju, otoczony stosami kodeksów, popijasz zimną kawę i starasz się zapamiętać każdą literkę Ordynacji podatkowej. Brzmi jak koszmar? Na szczęście rzeczywistość jest trochę bardziej złożona. Znajomość treści przepisów jest potrzebna, ale przede wszystkim należy rozumieć dane artykuły i umieć je zastosować w praktyce.
Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej wiedzy wynosić z wykładów, ćwiczeń, warsztatów, a także strać się opanować materiał z pomocą podręczników i opracowań danego przedmiotu. Nie wystarczy bowiem wskazanie odpowiedniego artykułu, gdy zadaniem na egzaminie będzie rozwiązanie kazusu. Interpretacja i zastosowanie odpowiednich przepisów i połączenie ich z innymi normami prawnymi jest równie ważna. To jak próba układania puzzli, gdzie każdy kawałek jest innym przepisem – samo zapamiętanie kształtu kawałka nie wystarczy, musisz jeszcze wiedzieć, jak go wpasować do całości.
Owszem, „wkuwanie” przepisów jest pewnym sposobem na „przebrnięcie” przez egzaminy, ale ta droga ma więcej wad niż zalet. Nauka poprzez gorączkowe wertowanie kodeksów rzadko pozwala na ich zachowanie w pamięci na dłużej niż kilka tygodni. Kiedy przyjdzie czas na sesję egzaminacyjną, okaże się, że trzeba zaczynać naukę od nowa.
MIT: Studiowanie prawa jest bardzo trudne
Wszystko zależy od perspektywy. Studiowanie prawa z pewnością wymaga zaangażowania, ale tak naprawdę każdy może zostać absolwentem tego kierunku. Trudność studiów prawniczych leży nie tyle w skomplikowanych zagadnieniach, ile w umiejętności zarządzania czasem oraz gotowości do pracy, jaką trzeba włożyć w naukę koniecznego do przyswojenia materiału. Zagadnienia egzaminacyjne potrafią być bardzo obszerne. W trakcie jednej sesji egzaminacyjnej może zdarzyć się, że będziesz musiał stawić czoła nie jednemu, a kilku wymagającym przedmiotom. To może przytłoczyć, ale skoro tak wiele osób kończy studia na kierunku prawo, dlaczego Tobie miałoby się nie udać?
MIT: Studenci prawa nie mają na nic czasu i wiecznie siedzą w książkach
Rzeczywiście podczas sesji egzaminacyjnej trzeba przysiąść nad opasłymi tomami podręczników i nauczyć się wielu przepisów. Ale sesja przecież nie trwa wiecznie! Kluczem jest znalezienie równowagi między nauką a innymi sferami życia. Studia prawnicze wymagają systematyczności, momentami mogą być intensywne, ale to nie znaczy, że musisz spędzać każdy wieczór nad książkami. Znalezienie czasu na swoje pasje, wypad do kina, spotkanie ze znajomymi czy weekendową imprezę jest jak najbardziej możliwe. Warto pamiętać, że większość studentów prawa w trakcie edukacji rozwija się także zawodowo. Wiele osób studiuje równolegle drugi kierunek, korzysta z programów wymiany międzynarodowej, takich jak Erasmus, udziela się w samorządzie czy kołach naukowych. Nie byłoby to możliwe, gdyby nauka prawa zajmowała cały nasz czas.
Mimo tego, że studia są wymagające, ich specyfika pozwala na odbywanie praktyk i staży, co umożliwia wykorzystanie zdobytej wiedzy teoretycznej. Praca w kancelarii, sądzie czy urzędzie pozwala na wgląd w realia przyszłego zawodu i pozwala zdobyć praktyczne umiejętności.
Mity mamy już obalone. Podsumujmy więc fakty. Po pierwsze, studia prawnicze to znacznie więcej niż zapamiętywanie przepisów. Po drugie, jeżeli tematyka kierunku Cię interesuje, przede wszystkim będą to studia ciekawe i rozwijające. Trudność należy oceniać w kontekście poszczególnych przedmiotów i zależy ona od wielu czynników – nie warto martwić się na zapas. Po trzecie, niewielu studentów prawa poświęca większość swojego czasu nauce. Oczywiście, wymagania akademickie są wysokie, ale z dobrą organizacją oraz odpowiednim podejściem, odnalezienie złotego środka nie jest takie trudne.
Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy pogłoski o studiach prawniczych są prawdziwe – jest tylko jeden sposób, żeby się o tym przekonać…