Kliniki Prawa, czyli studenckie poradnie prawne – zdobądź praktykę przez niesienie pomocy innym
Kliniki prawa dają możliwości zdobycia praktycznej wiedzy prawnej oraz „bycia prawnikiem” jeszcze w trakcie studiów. Obecnie w Polsce działa 26 poradni prawnych, w których nieodpłatną pomoc prawną świadczą studenci pod nadzorem merytorycznym nauczycieli akademickich. Istniejące kliniki udzielają około 12 tysięcy porad rocznie[1]. Porady udzielane są tylko tym osobom, których nie stać na opłacenie profesjonalnej pomocy prawnej.
Kliniki Prawa
Każda z 26 działających w Polsce studenckich poradni prawnych, zwanych także klinikami prawa, spełnia podwójną rolę: społeczną i edukacyjną. Z jednej strony zapewniają dostęp do bezpłatnej, rzetelnej porady prawnej osobom ubogim, z drugiej – umożliwiają studentom kontakt z problemami prawnymi w praktyce. Na każdym etapie sporządzania opinii studenci działają pod nadzorem kadry naukowej. Każda opinia – zanim zostanie przekazana klientowi – jest dokładnie sprawdzana przez prawników praktyków współdziałających z poradnią albo pracowników uczelni będących opiekunami kliniki. Praca nad sprawą prowadzona jest z zachowaniem poufności, a udzielenie pomocy przez poradnię następuje zawsze w formie pisemnej.
Zakres porad prawnych
Poradnie świadczą pomoc prawną w bardzo szerokim zakresie. W sprawach cywilnych mogą na przykład pomóc w wyjaśnianiu treści zawieranych umów; w zakresie spraw rodzinnych poinformować, jak sporządzać pozwy rozwodowe, alimentacyjne; a w sprawach spadkowych można liczyć na pomoc kliniki w zrozumieniu zasad dziedziczenia ustawowego i sporządzania testamentów. Ponadto poradnie pomagają w uzyskaniu świadczeń z funduszy pomocy społecznej, dochodzeniu praw w toku postępowań przed urzędami, w tym skarbowymi, ułatwiają realizację uprawnień pracowników, osób niepełnosprawnych, pacjentów, lokatorów, spółdzielców, a także cudzoziemców i uchodźców.
Organizacja
Formy organizacyjne klinik prawa są różne, ale niezależnie od stopnia formalizacji działalności, bliskości powiązania z macierzystymi uczelniami oraz zaangażowania kadry naukowej, mają wiele cech wspólnych. W zasadzie wszystkie kliniki podzielone są na sekcje tematyczne, tj. sekcje zajmujące się poszczególnymi gałęziami prawa (sekcja karna, cywilna, administracyjna itp.) lub wyróżnione ze względu na specyfikę grupy osób, do których działalność sekcji jest skierowana, np. sekcja praw dziecka czy uchodźców. Opiekunami i koordynatorami w klinikach są zawsze nauczyciele akademiccy w stopniu co najmniej doktora, którzy nadzorują pracę grupy 6–10 studentów. W 2002 r. powstała także Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, która ma na celu wspieranie i rozwój klinik w Polsce.
Praktyka
W klinice studenci mają kontakt z realnymi ludźmi i ich problemami. Praktyki dają niepowtarzalną okazję, by doskonalić umiejętności interpersonalne w bezpośrednim kontakcie z klientami. Pozwalają ćwiczyć m.in. prowadzenie rozmowy, uzyskiwanie niezbędnych dla sprawy informacji czy radzenie sobie z problemami w komunikacji na płaszczyźnie prawnik-klient. Oczywiście „pracujący” w klinikach studenci zdobywają także doświadczenie w praktyce stosowania prawa.
Zasady rekrutacji
Każda z uczelni określa swoje zasady, terminy i formy rekrutacji do Klinik. Zazwyczaj o praktyki mogą się ubiegać studenci III, IV i V roku prawa. By poznać warunki naboru obowiązujące na Twojej uczelni poszukaj informacji na stronie internetowej szkoły lub skontaktuj się z opiekunem danej poradni. Listę kontaktową do wszystkich Studenckich Poradni Prawnych w Polsce znajdziesz na stronie fupp.org.pl lub kliknij tutaj > https://www.fupp.org.pl/kliniki-prawa/kliniki-w-polsce
Jeśli na Twojej uczelni nie ma jeszcze poradni – skontaktuj się z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych, e-mail: [email protected] lub telefon +48 22 828 91 28 wew. 143
[1] Źródło: Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, www.fupp.org.pl