Aktualności

5. Przegląd Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej”

adwokat-w-roli-glownej15 i 16 października Naczelna Rada Adwokacka po raz piąty zaprasza do Kina Muranów w Warszawie na Przegląd Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej” prezentujący wybór najlepszych tytułów o tematyce prawniczej. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Jubileuszowa edycja przeglądu, od lat cieszącego się popularnością wśród widzów, to jeszcze więcej klasycznych filmów z gatunku dramatu sądowego. W programie znalazły się filmy w reżyserii Stevena Spielberga, Billy’ego Wildera, Stevena Soderbergha, Roba Marshalla, Gary’ego Fledera oraz Roba Reinera.

 

Przegląd w piątek 14 października zainauguruje gala dla zaproszonych gości, którą poprowadzi Grażyna Torbicka. W weekend, 15−16.10.2016 r., odbędą się projekcje sześciu filmów – wstęp na pokazy jest wolny. Bezpłatne bilety na seanse można odbierać w kasie Kina Muranów od 10.10.2016 r. „Co może mieć wspólnego współczesna demokracja z procesem w Stanach Zjednoczonych XIX wieku o prawo własności do czarnoskórych niewolników?” − pyta w zapowiedzi wideo do jednego z filmów adw. Jacek Dubois, autor książki śledzącej wątki prawnicze w światowym kinie „Mordowanie na ekranie” – „Otóż ma, bo pewne zasady prawne są wieczne. Prawo kocha stabilność, nie można go naginać do doraźnych politycznych celów, chociaż pokusa jest silna”. Zrealizowane specjalnie z okazji jubileuszowego przeglądu krótkie zapowiedzi zgłębiające wątki prawnicze w prezentowanych filmach można obejrzeć na profilu facebookowym przeglądu i przed seansami. Pełny program dostępny jest w Kinie Muranów.

Członkini Naczelnej Rady Adwokackiej i pomysłodawczyni przeglądu Anisa Gnacikowska podkreśla – „Filmy prezentowane w programie to klasyki klasyków, wielu widzów przychodzi, by obejrzeć je po raz kolejny, nasz skromny przegląd ma wiernych fanów. W tym roku są z nami, co bardzo nas cieszy, nowi partnerzy m.in. Fundacja Legalna Kultura, wręcz wymarzona instytucja do tego projektu. Zależy nam na refleksji nad kinem prawniczym, bo batalia na sali sądowej pokazana na wielkim ekranie budzi emocje, uczy sztuki dyskusji i argumentacji, nie traci na aktualności. Cieszymy się, że w taki sposób możemy przybliżać szerokiej widowni charakter pracy adwokatów i wpływ jaki ma ona na losy klientów. Serdecznie zapraszamy na nasz przegląd”.

Organizatorem 5. Przeglądu Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej” jest Naczelna Rada Adwokacka.
Sponsorzy: PZU i Warta.
Partnerzy: Kino Muranów, Legalna Kultura, Wydawnictwo C.H. BECK, ELSA Poland, Akademia Soft Skills dla Prawników.
Patroni medialni: Co Jest Grane24, TVP Kultura oraz Res Publica Nowa.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/Adwokatwroliglownej/