Aktualności

Jak napisać pracę magisterską bez wychodzenia z domu?

Magdalena Mamaj absolwentka prawa oraz administracji WPiA UKSW.
W Wydawnictwie C.H.Beck wydaje aktualizowane komentarze on-line
dostępne w Systemie Informacji Prawnej Legalis.

Udało Ci się dostać na wymarzony kierunek studiów, przebrnąłeś przez pięć lat ciężkiej nauki i w końcu przyszedł czas na napisanie pracy dyplomowej, czyli rozprawy, której przygotowanie i przedstawienie na egzaminie wieńczy etap studiów i pozwala uzyskać upragniony tytuł zawodowy.

Pewnie już na pierwszym seminarium magisterskim promotor (pod którego kierunkiem powstaje Twoje opus magnum) zaznajomi Cię z technikami pisania pracy, czyli z wymogami edytorskimi, formalnymi oraz metodologią tworzenia rozprawy. Wytłumaczy, w jaki sposób konstruować pracę, aby była ona spójna i logiczna. Pokaże, jak stosować cytowania, a także wyjaśni, jak sporządzić wykaz bibliograficzny publikacji, które wykorzystałeś w swoim opracowaniu.

Pierwszy krok to wybór tematu pracy magisterskiej, najlepiej takiego, którym jesteś zainteresowany. Pamiętaj, że będziesz zgłębiał tę problematykę przez cały rok akademicki, więc łatwiej i przyjemniej pisać na temat, który rzeczywiście Cię ciekawi, a nie przeraża czy nudzi. Warto również sprawdzić, czy tematy zostały już omówione w doktrynie lub orzecznictwie. Chociaż pisanie pracy o nowych regulacjach wydaje się pociągające, to w przypadku pierwszej tak długiej rozprawy może się okazać nietrafionym pomysłem. Dużo łatwiej stworzyć rzetelny wywód, gdy szeroki wybór publikacji sprawia, że można konfrontować różne stanowiska.

W tym miejscu pojawia się pierwszy problem – w jaki sposób zapoznać się z tak dużą liczbą dostępnych materiałów? W jaki sposób z nich korzystać, aby nie spędzać całych dni w bibliotekach w poszukiwaniu książek i artykułów poruszających interesujący nas temat?

Zbierając materiały do pracy magisterskiej, warto skorzystać z narzędzi dostępnych w Systemie Informacji Prawnej Legalis. Znajduje się w nim bardzo bogata baza aktów prawnych (również ujednoliconych), orzecznictwa (ponad 2 mln rozstrzygnięć, w tym opracowania redakcyjne najważniejszych judykatów), literatury prawniczej – zarówno komentarzy wydawanych drukiem, jak i komentarzy on-line (na bieżąco aktualizowanych w konsekwencji zmian legislacyjnych), monografii prawniczych i czasopism naukowych. Co istotne, SIP Legalis zapewnia dostęp do pełnotekstowych wersji publikacji Wydawnictwa C.H.Beck.

Przykładowo w przypadku zbierania materiałów do pracy dyplomowej na temat odpowiedzialności majątkowej władzy publicznej względem obywateli tak naprawdę wszystkie teksty, na których będą się opierały wywody, możemy uzyskać bez wychodzenia z domu, korzystając jedynie z dostępu do internetu – począwszy od wyszukiwania aktów prawnych niezbędnych do przedstawienia i omówienia podstawowych pojęć mających znaczenie dla całej instytucji odpowiedzialności władzy publicznej. W celu zapoznania się z aktami prawnymi odnoszącymi się do tematu naszej pracy wystarczy w polu wyszukiwania wpisać „odpowiedzialność władzy publicznej” – po chwili system wygeneruje dla nas listę aktów prawnych, które obejmują żądane hasło.

 

W Kodeksie cywilnym automatycznie wymieniono te przepisy, które bezpośrednio odnoszą się do poszukiwanej przez nas frazy. Klikając art. 417 KC, przeniesiemy się do tej jednostki redakcyjnej. Innym sposobem na odnalezienie niezbędnych aktów prawnych jest wpisanie w pole wyszukiwania skrótu kodeksowego, np. KC, KPC, lub też konkretnej jednostki redakcyjnej, np. wspomniany art. 417 KC. W przypadku prac zawierających uwarunkowania historyczne określonych instytucji prawnych przydatne będzie narzędzie „wersje przepisu”, które w jednym miejscu wskazuje, jakie brzmienie miał dawniej dany przepis, zaś opcja „nanieś zmiany” pokazuje w tekście, w jaki sposób ustawodawca zmieniał dany przepis.

Wiemy już, jak szukać interesujących nas aktów prawnych. Jednak jak w gąszczu ponad 2 mln orzeczeń znaleźć te, które nas bezpośrednio interesują i są związane z naszym tematem? Baza orzeczeń SIP Legalis tak naprawdę składa się z dwóch rodzajów baz: bazy pełnej i ograniczonej do orzeczeń wyselekcjonowanych przez redakcję, które znajdują się pod konkretną jednostką redakcyjną.

 

W przypadku naszego hasła wyszukiwarka podaje ponad 4 tys. orzeczeń. To jednak trochę za dużo, gdyż nie mamy czasu, by zapoznać się ze wszystkimi. Aby znacznie ułatwić sobie dalszą pracę i wybrać odpowiednie orzecznictwo, warto skorzystać z narzędzia filtrowania. Możemy zawęzić obszar naszych poszukiwań ze względu na typ sądu – do wyboru mamy sądy rejonowe, okręgowe, apelacyjne, administracyjne, SN, TK oraz ETPCz. Co więcej, zakres poszukiwań możemy okroić również ze względu na typ orzeczenia, jakie nas interesuje (w zależności od tego, czy szukamy wyroków, postanowień czy też uchwał), albo miejsce jego publikacji. Istotnym narzędziem wspierającym pracę będzie wyszukiwanie hasłowe, które wskaże najważniejsze hasła odnoszące się do wybranego przez Ciebie tematu. Jeśli zaś w swojej pracy chcesz dokonać opracowania orzecznictwa z określonego okresu, możesz filtrować wyniki wg dat, jakie Cię konkretnie interesują.

Udało nam się znaleźć potrzebne akty prawne i orzecznictwo, ale w jaki sposób zapoznać się z poglądami doktryny?

Komentarze

W SIP Legalis możesz się zapoznać z bardzo bogatą bazą komentarzy. Do dyspozycji są komentarze on-line w ramach BeckOK, będące doskonałą podstawą ciekawego i obszernego opracowania wybranego tematu. Komentarze te aktualizowane są co najmniej raz na kwartał z uwzględnieniem bieżących zmian stanu prawnego. Ich przewagą nad wersją drukowaną jest właśnie to, że każda zmiana komentowana jest przez specjalistów z danej dziedziny prawa. Ich cechą charakterystyczną jest interaktywność – zawierają bogaty system linkowania z bazą wiedzy, a ich wielopłaszczyznowa struktura (płaszczyzna orientacyjna – zawiera zwięzłe streszczenie przepisu; płaszczyzna standardowa – najważniejsza część komentarza, omawia istotne glosy, orzeczenia i dostępną literaturę; płaszczyzna szczegółowa – zastępuje przypisy, które są w książkach, zawiera dodatkowe informacje, np. wzory pism, urzędowe formularze, potrzebne teksty aktów wykonawczych) pozwala na łatwe nawigowanie. Zaletą tych komentarzy jest także możliwość zapoznania się z poprzednim ich wydaniem, gdyż nieaktualne wersje są archiwizowane i można je odnaleźć. Przykładowo przy temacie odpowiedzialności władzy publicznej system odsyła nas m.in. do komentarza do Kodeksu cywilnego, który podaje art. 17, 171 i 172 jako odpowiednie do zapoznania się z nimi.

W SIP Legalis, poza komentarzami on-line, dostępna jest również szeroka baza komentarzy, które znajdziesz w bibliotekach – chodzi tutaj o komentarze wydawane drukiem. Każdy z nich przeniesiony jest 1:1 do internetu. Powołując się na nie, zamiast numerów stron podajesz Nb, czyli numer brzegowy. Przykładowe cytowanie będzie więc wyglądało w następujący sposób: Chajda, w: Załucki, Kodeks cywilny. Komentarz, Legalis 2019, art. 417, Nb 1. Takie cytowanie jest zupełnie prawidłowe. Podobnie jak przy orzecznictwie, i tutaj celem zawężenia wyników wyszukiwania możesz skorzystać z opcji filtrowania treści. Możesz wyszukać treści ze względu na serię komentarzową, która Cię interesuje, autora komentarza czy też ze względu na rok wydania komentarzy, a wiadomo, że zazwyczaj będą Cię interesować te najbardziej aktualne.

Publikacje specjalistyczne

Udało Ci się zebrać potrzebne wypowiedzi doktryny, ale uznajesz, że chcesz swoją pracę wzbogacić o Monografie Prawnicze. Są to specjalistyczne publikacje naukowe, które w sposób wyczerpujący omawiają określone instytucje czy zagadnienia prawne. Dlaczego są odpowiednie do wykorzystania w Twojej pracy? Ponieważ łączą wnikliwe ujęcie tematu, w którym połączona zostaje teoria (w tym poglądy doktryny, elementy prawnoporównawcze) i praktyka (orzecznictwo). Nie wszystko da się ująć w komentarzach, stąd seria ta stanowi znaczne ich rozszerzenie. Wybór monografii przy temacie odpowiedzialności władzy publicznej jest bardzo duży, ponieważ jest ich aż 250, tak że jest w czym wybierać, a chcąc ułatwić sobie wyszukiwanie, możesz skorzystać – jak zawsze – z opcji filtrowania. Ciekawym udogodnieniem jest też opcja sortowania wyników wyszukiwania: wg trafności, wg daty malejąco i wg daty rosnąco.

Kolejnym narzędziem, które znacząco ułatwi Ci pracę z tekstami i z którego warto korzystać, jest możliwość ich pobrania w formie edytowalnej Word albo PDF. Gdy musisz na szybko wydrukować tylko jeden rozdział potrzebny do pracy, przeczytać go w drodze na uczelnię czy chcesz pozaznaczać interesujące Cię fragmenty, do których będziesz się później odnosił w pracy, to ta opcja jak najbardziej Ci to ułatwi.

Czasopisma

Kolejną funkcjonalnością SIP Legalis, jaką możesz wykorzystać do przygotowania swojej dysertacji, są Czasopisma. W systemie masz dostęp do pełnotekstowych wersji artykułów z „Monitora Prawniczego”, „Prokuratury i Prawa”, „Studiów Prawa Prywatnego” oraz szeregu innych czasopism wydawanych przez Wydawnictwo C.H.Beck. Artykuły pisane przez uznanych autorów omawiają kluczowe zagadnienia prawne. Opracowania te analizują najistotniejsze zmiany w prawie, zawierają fachowe opinie i analizy problemowe, przegląd istotnego orzecznictwa. Warto się z nimi zapoznać, gdyż nie dość, że poszerzą wiedzę na dany temat i zaznajomią z poglądami poszczególnych autorów, to na dodatek mogą wzbogacić merytorycznie zawartość Twojej pracy magisterskiej.

Najtrudniejszy w pisaniu pracy magisterskiej jest początek – samo zabranie się za jej pisanie, skompletowanie i opracowanie potrzebnych materiałów. Przedstawione przeze mnie narzędzia SIP Legalis mają za zadanie ułatwić i przyspieszyć ten etap, abyś nie musiał biegać od jednej do drugiej biblioteki i wertować tysięcy stron różnych publikacji naukowych, by w końcu po długim czasie znaleźć to, czego szukasz. Najważniejsze to stworzyć dobry plan pracy oraz prawidłowo i sprawnie zebrać potrzebne materiały naukowe. Jeśli to się uda, połowa pracy za Tobą. Powodzenia!

Źródło: Edukacja Prawnicza Nr 2 na rok 2019/2020